Minu jõulupusle

Põhikooli õpilasted kirjutasid viimastel koolipäevadel teemal „Minu jõulupusle“, mille eesmärgiks oli vaadelda neid killukesi, millest koosneb jõulutunde kirju pilt.

Vihikuid lugedes avastas õpetaja aga laste pilgu paljudesse jõulutubadesse. Nimetaksin seda isegi väikeseks uurimuseks kaasaegsete jõulukommete teemal, ning patt oleks seda teadmist üksnes endale jätta. Eesti keele ja kirjanduse õpetaja Kristel Kivari tegi väikese kokkuvõtte neist kirjatükkidest, sest jõulud on justkui kõigil sarnased, ometigi on selles ainulaadseid vaatepunkte, mis pühade sõnumi lähemale toovad.

Jõulud on vanavanemate püha

Jõulude ajal külastavad lapselapsed oma vanaemasid ja vanaisasid. See asjaolu ühendas vaat et kõiki kirjatöid. Vanaema on teinud toidud, kõik toovad midagi lisaks. Vahel vaevab vanaema üksindus. Jõuludel siiski ollakse koos. Vihikust vihikusse korduv vanaema-vanaisa on vägev jõulusõnum. Vanavanematele lisaks on pildil ka onud-tädid, nende lapsed ja teised suurpere ringi kuuluvad.

Jõulud on pere püha

No aga pered on ju kirev palett inimesi ja suhteid! Kõik on rõõmsad, teevad ettevalmistusi. Hargperedes on mitu jõululauda. Õnneks on jõulupühigi mitu, saab istuda hommikul isaga ja õhtul emaga, ühe perepoolega jõululaupäeval ja teisega esimesel pühal. Üldiselt tullakse kokku vanavanemate juurde. Vahel on mõnel sugulasel suurem elamine, siis minnakse sinna. Süüakse, räägitakse juttu, jagatakse pakke. Loetakse luuletusi ja lapsed esinevad. Õde hüppab rõõmust voodi peal või vennad jätavad kaklemise üksnes kiriku ajal. Väikeseid asju on veelgi: keegi kütab sauna, kuidagi ilmuvad pakid kuuse alla, enne käiakse poes. Küllaltki paljudes peredes jagatakse pakke hoopis hommikul ärgates, vahel ka ilma salmita.

Söögilaud – jõulualtar

Muidugi on laual kõik traditsiooniline: verivorst ja hapukapsad. Ehkki võiks ju arvata, et see menüü pole kuigi noortepärane, ei kehti see eelarvamus jõulude kohta. Lapsed nõuavad traditsiooni! Pakutagu neile kõike ja ohtralt, eriti traditsioonilist, liha ja verivorsti, pohlamoosi, kapsast ja kartulit!

Hiinapärane hapukapsas ja verivorstisushi

Globaalse gurmee ajastul leidub ka uuenduslikke jõululaudu. Nii on mõnes kodus sootuks teised jõululõhnad: sushi, küpsetatud kana või kala. Väga vähe mainiti kodust piparkoogitegu, see on asendumas šokolaadist jõuluvanade ja kokakoolaga.

Eesti usk: saun ja surnuaed, kunstkuusk ja päris kuusk

Mõnes peres algab jõulurõõm sellest, kui kunstkuuse asemel tuuakse sel aastal päris kuusk. Erakordsena, ent siiski leidub peresid, kes toovad oma kuuse metsast ise. Kirikus käiakse väga vähe, jõululaulude ühislaulmist ei kohta samuti pea-aegu üldse. Kiriku asemel käiakse jõululaupäeva hommikul, õhtul või 1. pühal hoopis surnuaias. Surnuaiaskäik on väga oluline.

Jõulupipar

Päriselu ei katke jõuludel. Vahel on sugulaste juures väiksemad lapsed, kellega koos on igav ja tüütu. Vahel peab väiksemaid lõbustama, selleks, et jõuluvana saaks rahus oma ettevalmistusi teha. Vahel tabab jõulude ajal tunne, et tahaks nagu kedagi aidata, aga ikkagi ei viitsi. Vahel on lihtsalt igav. Igav on ka seetõttu, et kõik on ühtviisi valge. Samas on lumi tore. Paki eest esineda on tegelikult väga piinlik, kardad, et sõnad lähevad meelest ära. Jõululauas räägitakse mõttetusi, et üksteisega mitte tülli pöörata. Kurb on, kui õues hakkab külm ja eriti kurb on, kui vanemad tülitsevad. Vanemad on vahel stressis, sest kõik need kingid ja jõuluettevalmistused teevad kurjaks. Aga samas on jõulud ometigi see aeg, kus saab hommikul kaua magada ja hiljem rahulikult telefonis olla või sõprade juurde minna. Jõulude puhul on meeldiv üllatus ka see, kui ärkad hommikul üles ja ei peagi kooli minema.

Kokkuvõtteks

Sugulussuhete jahtumise ajastul on huvitav näha, kuidas pühades torkab silma põlvkondi tugevalt kokku siduv traditsioon. See on ülistuslaul vanavanematele, taustaks kummardus lahkunutele surnuaial. Laste janu päris asjade järele on nii tugev: päris jõulusöögid, päris kuusk, päris kingid, päris inimsuhted – see ongi nendest kirjatükkidest esile kerkiv vägev jõulusõnum. Võtkem siis kokku kõik kapsad ja singid, salmid ja kingid, parem pool oma lähisuhetest, et need pühad puudutaksid me pärisosa teel pimedusest valgusesse. Häid pühi!

DSC_1348.JPG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s